Dar anomalii. Księga I

 


"Dar anomalii" to interesujący debiut w klimatach mrocznej fantastyki, który skutecznie unika schematów typowych dla gatunku. Powieść przedstawia losy dwóch młodzieńców – szlachetnego Leby i egoistycznego Brena – początkowo żyjących w dosłownie różnych światach. Zderzenie ich losów prowadzi do zaskakujących zwrotów akcji i zmusza bohaterów do mierzenia się z brutalną rzeczywistością oraz własnymi słabościami. Choć powieści można zarzucić kilka niedociągnięć - przede wszystkim mogłaby by być dłuższa, by lepiej wprowadzić w świat - to jako całość wynagradza trudny, nieco chaotyczny początek i stanowi zapowiedź bardzo ciekawego cyklu

Jednym z największych atutów książki jest kreacja świata. Autor stopniowo odsłania przed czytelnikiem dwie rzeczywistości, które w fascynujący sposób zaczynają się przenikać. Odkrywanie ich kawałek po kawałku jest wciągające, szczególnie dzięki kreatywnym rozwiązaniom, takim jak próby Leby czy nietypowa organizacja, do której trafia Bren. Niestety, opisy świata Leby pozostawiają pewien niedosyt – ten niezwykły świat zasługuje na więcej szczegółów, co miejmy nadzieję, znajdzie rozwinięcie w kolejnym tomie.

Książka podejmuje dyskusję z klasycznym motyw walki dobra ze złem. Dominują tu moralne szarości: Bren to antybohater, który, podszywając się pod inną osobę i kradnąc jej tożsamość dla własnych korzyści, sam wpędza się w kłopoty. Zamiast poprawić swój los, trafia do niebezpiecznej grupy, co zmusza go do przemyśleń nad swoimi wyborami. Z kolei Leba, pełen zasad i początkowej naiwności, stopniowo uczy się, że świat nie jest ani sprawiedliwy, ani łatwy do naprawienia. Mroczny klimat powieści podkreślają brutalne realia i oryginalny system magii, w który wiąże się z cierpieniem i stratą, w tym kalectwem. Szczególnie zapadają w pamięć niektóre sceny, jak opis więzienia, gdzie osadzeni stają się częścią skały – pomysł zarazem genialny i przerażający.

Choć powieść nie jest pozbawiona wad – początkowy chaos narracyjny i niewystarczająca głębia niektórych postaci – stanowi solidną podstawę pod rozwój cyklu. Same postacie, mimo początkowego uproszczenia, kryją potencjał na rozwój w kolejnych tomach. Historia zostawia fundamenty, na których można zbudować bardziej wielowymiarowe portrety bohaterów, zmuszonych do zmian przez swoje przygody. Mimo tych niedociągnięć, widać potencjał - dzięki czemu od razu chce się sięgnąć po kolejny tom.

"Dar anomalii" Pawła Zbroszczyka to debiut, który skutecznie wymyka się schematom typowym dla fantastyki, oferując czytelnikowi intrygującą podróż przez dwa przenikające się światy. Powieść zachwyca oryginalną, mroczną kreacją rzeczywistości i nieoczywistymi zwrotami fabularnymi, które zmieniają początkowe wrażenie generyczności w przyjemne zaskoczenie. Jednocześnie jest to książka raczej dla czytelników o mocnych nerwach – nie brakuje tu brutalności i obrazowych opisów.

To debiut, który wymaga odrobiny cierpliwości, ale wynagradza ją bogactwem wyobraźni i obietnicą jeszcze bardziej rozwiniętej historii w przyszłości!


Paweł Zbroszczyk "Dar anomalii" (2023)

Share:

0 komentarze