Nata i czarownice
"Nata i czarownice" to seria książek oferujących niezapomniane przygody w towarzystwie pary dzieciaków z talentem do wplątywania się w kłopoty oraz trzech czarownic na emeryturze i ich wiecznie głodnego kota. Chociaż jest to seria kierowana do osób od 9 roku życia to mogę Was zapewnić - bez względu na wiek każdy, kto ma w sobie choć odrobinę dziecięcej ciekawości będzie się wyśmienicie bawić! To seria napisana z humorem i lekkością, opatrzona genialnymi ilustracjami i zabawnymi zaklęciami. Działa jak idealne lekarstwo na zły humor - albo tak przerażający zastój czytelniczy - już od pierwszych stron wprawia w dobry nastrój i wciąga tak bardzo, że nim się obejrzymy sięgamy już po kolejny tom.
Cała historia zaczyna się od otrzymania przez siostry Trzykrotki - nieco zwariowane babcie - zagadkowego listu, który ściąga je do Mieściny Małej. Tam poznają Natę, ośmioletnią dziewczynkę, i rozpoczynają niezwykła znajomość, która przełoży się na wspólne przygody. A wśród nich znajdzie się i zagadka do rozwiązania, odkrycie prawdy o rodzinie Naty, i szaleńcza podróż ciągle psującym się wozem z niezwykle pechową wiedźmą czy próba odnalezienia zapomnianego i niebezpiecznego zaklęcia. Każdy z tomów stanowi zamkniętą przygodę, jednak warto je czytać po kolei: w każdym pojawiają się nowe informacje dotyczące Naty i jej rodziny.
Najmocniejszą stroną serii są postacie. Nata to niezwykła dziewczynka, z którą łatwo się utożsamić dzieciom: jej super moc to ciekawość świata oraz idąca z nią w parze odwaga. Przeciwwagą Naty jest jej najlepszy przyjaciel, spokojny chłopiec, który dzięki przyjaciółce nie ma spokojnego życia. Mama Naty to również świetnie wykreowana postać - potrafi być surowa, walczyć o swoje dziecko jak lwica - a z czasem nauczyć się bardziej wrzucać na luz. Relacja matki z córką jest naprawdę urocza i nie ma w sobie ani grama toksyczności.
Wisienką na torcie są oczywiście tytułowe czarownice oraz ich zwierzyniec. Nie będę ukrywać - uwielbiam motyw zwariowanych staruszek. Tutaj dostajemy aż trzy i każda z nich ma swój własny charakterek. I żadna nie pasuje do stereotypowego wizerunku "babci"! Na pierwszy rzut oka Pelagia wygląda na typową staruszkę, która zawsze poczęstuje najsmaczniejszym wypiekiem na świecie. Jednak aby się do niego dostać trzeba przedrzeć się przez zawalony rupieciami korytarz oraz minąć lamę Łucję. W kuchni Pelagii kryje się zaś magia - i to nie taka jakiej się spodziewacie! Pelagia nie ma za grosz talentu kulinarnego, ba! lepiej żeby się za gotowanie nie brała; ma jednak wygrany magiczny samopiec, w którego można wyciągnąć najsmaczniejszą potrawę, a także magiczna patelnię do idealnych naleśników (które same się na niej pojawiają). Obok niej mieszka jej siostra Patrycja, którą zazwyczaj można spotkać w garażu. Nic nie sprawia jej takiej przyjemności jak majsterkowanie przy pojazdach. Staruszka wymieniająca koło raz- dwa? To właśnie ona! Trzecia siostra to Paulina, żyjąca w świecie książek. Jej dom skrywa magiczną bibliotekę, a włosy niezliczone, ekscentryczne ozdoby.
I jest jeszcze Lukrecjusz...Wiecznie głodne i marudzące kocisko, uważające siebie za najmądrzejszą istotę pod słońcem. Książki można czytać dla samych jego tekstów, często uzupełnionych ilustracjami tak trafnie ukazującymi miny kota-marudy.
Przemówił do mnie pomysł wyjściowy - ukazanie czarownic na emeryturze, których umiejętności nieco już zardzewiały. Jednocześnie Trzykrotki mają w sobie tyle wigoru, że nadrabiają nieumiejętnie rzucone zaklęcie kolejnymi próbami.
Całość pełna jest przygód oraz codziennej magii. Ukazuje, że przyjacielskie relacje nie mają ograniczeń wiekowych i w towarzystwie emerytowanych ciotek można się doskonale bawić. Autorce udało się napisać książki prostym, ale nie infantylnym językiem, dzięki czemu trafią i do młodszego czytelnika niż 9 lat - jak i do rodzica. Opisane przygody nie są przesadnie skomplikowane, ale ich dynamika nie pozwala się nudzić. Całość jest lekka i humorystyczna, a także pełna ciepłych emocji - to książki, które naprawdę wprawiają w dobry nastrój!
Anna Andrusyszyn "Nata i czarownice" (2022), "Nata i czarownice. Pechowa wiedźma" (2023), "Nata i czarownice. Zapomniane zaklęcie" (2024)
0 komentarze